تبلیغات
مرکز فوریت های پزشکی شهرستان دهلران - هشدار مجدد در خصوص عوارض شدید و کشنده ناشی از مصرف سفتریاکسون
مرکز فوریت های پزشکی شهرستان دهلران
هر فوریت یک زندگی...
"و من احیاها فکانما احیا الناس جمیعا":هر کس نفسی را حیات بخشد(از مرگ نجات دهد)مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده است."قران کریم سوره مائده آیه 32"

  به منظور پیشگیری از بروز عوارض شدید و تهدید کننده حیات ناشی از تزریق سفتریاکسون ،ضروری است از تجویز و مصرف این فرآورده در موارد غیر ضروری و خارج از اندیکاسیونهای آن اجتناب شود. هم چنین ضروری است هنگام تجویز سفتریاکسون ،سابقه حساسیت دارویی بیمار بررسی شده ،احتیاطات لازم در این خصوص اعمال شود. لازم به ذکر است که این دارو باید طی حداقل 15 الی 30 دقیقه در مکانهای مجهز به سیستم احیاء صورت پذیرد.

 

 

 پیرو اطلاعیه های قبلی این مرکز در خصوص عوارض سفالوسپورینهای تزریقی و با توجه به دریافت 5 مورد گزارش مرگ متعاقب تزریق سفتریاکسون در دو ماه اول سال جاری ،توجه همکاران محترم را به نکات ذیل جلب می نماید :

 

  1. در میان گزارش های رسیده به مرکز ADR از سال 1377 لغایت پانزدهم خرداد ماه 1388 ،داروی سفتریاکسون با 953 مورد گزارش عارضه مسبب بروز بیشترین عوارض به ثبت رسیده در این مرکز بوده است .هم چنین در میان موارد مرگ گزارش شده به مرکز ADR نیز ،سفتریاکسون با 40 مورد گزارش ،بیشترین موارد مرگ را به خود اختصاص داده است .عوارض گزارش شده عمدتاً مشتمل بر آنافیلاکسی و واکنشهای شبه آنافیلاکسی می باشند که در گروه عوارض شدید ،جدی و تهدید کننده حیات قرار می گیرند. ..

 

 

  2. با توجه به اینکه یکی از عوامل موثر بر افزایش وقوع عوارض دارویی ،مصرف بی رویه فرآورده در موارد غیر ضروری می باشد ،اکیداً توصیه می شود از تجویز این دارو در مواردی به جز اندیکاسیونهای این فرآورده به عنوان سفالوسپورین نسل سوم ،خودداری شود .هم چنین تاکید می نماید از جایگزین نمودن فرم تزریقی آنتی بیوتیکها در مواردی که اشکال خوراکی مؤثر و قابل تجویز می باشند ،جداً پرهیز شود .

 

  3. از آنجایی که سرعت تزریق این فرآورده بر وقوع و کنترل عوارض ناشی از آن مؤثر می باشد ،مؤکداً توصیه می شود از تزریق سریع وریدی آن جلوگیری به عمل آمده ، انفوزیون وریدی حداقل 15 الی 30 دقیقه به طول انجامد .

  4. با توجه به اینکه در برخی از گزارشهای ارسالی به این مرکز ،بیمار سابقه حساسیت به این فرآورده یا سفالوسپورینها را داشته است ،توصیه می شود پیش از تجویز و یا تزریق این دارو در مورد سابقه حساسیت دارویی از بیمار سؤال شود و چنانچه بیمار سابقه حساسیت به این دارو یا سفالوسپورین ها را دارد ،از تجویز آن جداً خودداری شود .هم چنین با توجه به حساسیت متقاطع پنی سیلین ها و سفالوسپورین ها ،در صورت وجود سابقه حساسیت به پنی سیلین ها نیز تجویز این فرآورده فقط در مواقع بسیار ضروری و با احتیاط فراوان صورت پذیرد .

  5. تزریق این فرآورده بایستی صرفاً در مراکز مجهز به سیستم احیاء انجام گیرد و از تزریق توسط افراد غیر حرفه ای یا در مکانهای غیر از مراکز مجهز به امکانات احیا جداً خودداری شود .

 

منبع:سایت معاونت غذا و داروارسال توسط مصطفی عباسی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
لینک دوستان

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به مرکز فوریت های پزشکی شهرستان دهلران می باشد.