تبلیغات
مرکز فوریت های پزشکی شهرستان دهلران - آپاندیس مملو از سلول های لنفاوی و بخشی از سیستم ایمنی بدن است
مرکز فوریت های پزشکی شهرستان دهلران
هر فوریت یک زندگی...
"و من احیاها فکانما احیا الناس جمیعا":هر کس نفسی را حیات بخشد(از مرگ نجات دهد)مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده است."قران کریم سوره مائده آیه 32"

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 6 اردیبهشت 1389

 شکم تان درد می کند؟ درد از اطراف ناف شروع شده و حالا به پهلوی راست یا قسمت های پایینی شکم رسیده است؟ تب دارید؟ حالت تهوع چطور؟ اگر همه پاسخ های شما مثبت است پس منتظر چه هستید؟! زودتر به پزشک مراجعه کنید چون احتمالا آپاندیس تان ملتهب شده است و نیاز به جراحی دارید !
به گزارش جام جم، آپاندیس زائده کوچک کرمی شکلی است که از نخستین بخش روده بزرگ منشعب شده است.همین زائده کوچک که طول آن حدود 2-20 سانتی متر و عرضش 7-8 میلی متر است، اگر ملتهب شود عوارضی را ایجاد می کند که در اصطلاح عامیانه به آن می گویند: عود آپاندیس .
مردهای بدشانس
این که زائده کوچک

کرمی  شکل پیش از ملتهب شدن مفید است یا مضر، موضوعی است که سال هاست دانشمندان مشغول بحث درباره اش هستند.دکتر سارا هاشم پور، پزشک عمومی درباره این پژوهش ها توضیح می دهد: دانشمندان معتقدند آپاندیس مملو از سلول های لنفاوی است و بخشی از سیستم ایمنی بدن به شمار می رود.

وی می افزاید: شیوع این بیماری در مردها 2 برابر زنان است ودر هر سنی ممکن است بروز کند; اما در 15 تا 24 ساله ها بیشتر شایع است و در کمتر از 2 ساله ها بندرت دیده می شود.
همچنین براساس آمار پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران هر سال از هر 500 نفر، یک نفر دچار آپاندیسیت می شود.
علائم بروز آپاندیس
کدام نشانه ها شما را مطمئن می کنند که درد شکم تان نشانه ای از آپاندیس است؟ دکتر هاشم پور می گوید: درد آپاندیس از ناحیه ناف آغاز می شود و بتدریج به سمت قسمت های تحتانی و راست شکم حرکت می کند.
این درد ابتدا حالتی مبهم دارد و به مرور زمان به شکل دردی مداوم و مشخص در می آید و بیمار می تواندد قیقا مکان درد را شناسایی کند.
درد آپاندیس با حرکت، تنفس، سرفه، عطسه، راه رفتن و لمس بدتر می شود.التهاب آپاندیس به گفته هاشم پور ممکن است با تهوع، استفراغ، یبوست، ناتوانی در دفع گاز، تکرر ادرار، تب غیر شدید و گاهی در سنین پایین با اسهال همراه باشد.اما اگر آپاندیسیت در مراحل نخستین بروز آن شناخته نشود و درد مهاجرتش را از ناحیه ناف به پهلوی راست و قسمت های پایینی آغاز کند و شما هنوز به پزشک مراجعه نکرده باشید، آن وقت احتمال دارد آپاندیس عوارضی خطرناک داشته باشد.
دکتر هاشم پور درباره این عوارض می گوید: اگر دیر به پزشک مراجعه کنید، ممکن است آپاندیس تان پاره شود، تب تان بالا برود، خون در مدفوع ظاهر شود، گیج شوید، حالت تهوع و سردردتان بیشتر شود و حتی سبب جمع شدن چرک در شکم و التهاب شدید آن و کاهش سطح هوشیاری و مرگ شود.
بی خبر ها
این پزشک عمومی اظهار می کند: از آنجا که معتادان دردشان را به واسطه مواد مخدر به درستی احساس نمی کنند، دیر متوجه التهاب آپاندیس می شوند.سالمندان نیز این درد را چندان احساس نمی کنند و معمولا کمتر تب می کنند و این موضوع باعث می شود به سرعت آپاندیس را تشخیص ندهند.
وی می افزاید: در کودکانی که هنوز به درستی نمی توانند درد را تشخیص بدهند، بروز آپاندیس را از باید از طریق بیقراری کودک دریافت.
ادعای اثبات نشده
هرچند شایعاتی میان مردم وجود دارد که می گویند ورزش پس از غذا یا دویدن پس از آن در بروز آپاندیسیت نقش دارند اما واقعیت این است که هنوز این ادعاها ا از نظر علمی تایید نشده اند.
دکتر هاشم پور معتقد است: آپاندیس وقتی ملتهب و چرکی می شود که محل اتصال آن به لوله گوارشی بوسیله محتویات در حال عبور یا تومور یا غدد لنفاوی بیورن یا داخل آپاندیس مسدود شود.باکتری های موجود در لوله گوارش هم ممکن است در بروز آپاندیس نقش داشته باشند.
دکتر هاشم پور هشدار می دهد: اگر به التهاب آپاندیس شک دارید باید در نخستین فرصت به پزشک مراجعه کنید و به هیچ وجه از داروهای ضد درد، ضد تب یا مسهل استفاده نکنید، چون استفاده از این داروها ممکن است پزشک را در تشخیص بیماری گمراه کند.
به گفته این پزشک در شرایط درد آپاندیس باید از خوردن و آشامیدن پرهیز شود، چون معده خالی در جراحی بسیار کم خطرتر است.وی تاکید می کند: از آنجا که تشخیص این بیماری برای افراد عادی کار ساده ای نیست بهتر است به جای خود درمانی، در صورت بروز درد شکمی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.ارسال توسط مصطفی عباسی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
لینک دوستان

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به مرکز فوریت های پزشکی شهرستان دهلران می باشد.